Kripto Para Yatırımcılarına Fed Faiz Kararlarından İyi Haber - COINTURK NEWS
reklamı kapat

Kripto Para Yatırımcılarına Fed Faiz Kararlarından İyi Haber

5:49 pm (23 days ago)
November 9, 2023

Fed faiz kararları, kripto para yatırımcılarını uzun süredir etkisi altına alıyordu. Ancak son veriler, faiz artışlarının durduğunu gösterdi ve risk piyasalarında toparlanma başladı. Bugün Bitcoin fiyatı 37.000 doları aşarak yatırımcılara umut verdi. Peki, son durum ne? Yatırımcıları neler bekliyor?

Fed Faiz Artışları Bitti Mi?

Kasım ayında faiz artışı olmadı ve Aralık toplantısı için piyasalar faizlerin sabit kalacağını öngörüyor. Fed, şu an sıkılaşmanın etkilerini gözlemlemek istiyor. Powell, son konuşmasında 2022 artışlarının sonuçlarını görmeye başladıklarını belirtti. Ayrıca, bilanço daraltma politikasının da faiz artışlarına benzer bir etkisi olduğunu unutmayalım.

Bankaların yaşadığı sorunlar nedeniyle krediye erişim zorlaşıyor ve risk yönetimi yapmak isteyen bankalar, daha seçici davranarak daha az kredi vermeyi tercih ediyor. Bu da Fed’in faiz artışlarını sınırlamasının nedenlerinden biri. Geçmiş veriler, Fed’in faizleri artırmadan önce tavana ulaştığını gösteriyor. Üyelerin artık sıkı seviyelerde ne kadar süre kalınacağına odaklandığını söylemek de mümkün.

Fed Faiz İndirimi Ne Zaman?

Kripto para yatırımcıları, indirim haberi için Mayıs toplantısını bekliyor. FedWatch’a göre önümüzdeki yıl 100 baz puanlık bir indirim yapılacak. İstihdam cephesinde beklenen bir gevşeme olduğu ve işsizlik başvurularının beklentileri karşıladığı görülüyor.

Son piyasa anketine göre, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi için en az 2. çeyreğe kadar bekleyeceğini düşünen ekonomistlerin oranı yüksek. Ankete katılan ekonomistlerin çoğu, Fed’in faiz indirimini daha geç gerçekleştirme riskinin daha büyük olduğunu ifade etti.

Wells Fargo’nun son değerlendirmesine göre, FOMC’nin federal fon oranını 2025’in başlarına kadar 225 baz puan düşürmesi bekleniyor. Bu, Fed politika yapıcılarının ve piyasa katılımcılarının öngörülerinden daha fazla bir indirim anlamına geliyor.

Fed/Goolsbee ise uzun vadeli faizlerdeki yükselişin önemli etkiler yaratabileceğini belirtti ve Fed’in aşırı yükselme riskine karşı dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Özetle, mevcut görünüm birkaç ay öncesine göre daha iyi ve risk piyasalarında yükselişlerin devam etmesi muhtemel. Petrol fiyatlarındaki düşüş de hesaba katıldığında, kripto para yatırımcıları yine heyecanlı günler geçirecek, ancak bu sefer mutluluktan.

You can follow our news on Telegram, Facebook, Twitter & CoinMarketCap
Related Posts